Üzleti szimulációk iskoláknak
EcoSim Edu Szimuláció – a komoly játék!
A szimulációs játékokat nem azért nevezik játéknak, mert nem komolyak - épp ellenkezőleg, nagyon is azok. Játéknak az élvezetességük és az általuk nyújtott különleges élmény miatt nevezhetőek.
Célunk, hogy az Edu szimulációkkal az Oktatók munkáját megkönnyítsük és élvezetesebbé tegyük a tanulást és a tanítást is.
Miért hasznos az üzleti szimuláció a diákok és az oktatók számára?
- A szimulációkkal gyakorlati tapasztalatot adunk, a részvétel általi tanulás (learning-by-doing) során elmélyítjük, élményekhez kötjük a tudást.
- Az Edu összetett gazdasági modell segítségével szimulálja a versenypiaci környezetet, amelyben a gazdasági vezetői szerepben hoznak döntéseket a résztvevők.
- Üzleti szimulációinkkal kiválóan oktatható a pénzügy, a marketing, az elemzés, a stratégiai menedzsment, a vezetői szemlélet, fejleszthető az üzleti éleslátás, a problémamegoldás, a döntéshozás és a csapatmunka.
- A szimuláció jól kiegészíti a hagyományos oktatási struktúrát, lehetővé téve az aszinkron tanulást is azáltal, hogy a szimulációval házi feladatként, saját időbeosztásban is tanulhatnak a résztvevők. És az, hogy számítógépes játékkal “játszanak”, önmagában is motiváló lehet számukra.
- Az egyszerű alkalmazhatóság érdekében könnyű hozzáférésű, web böngészőből futtatható rendszerben működő szoftvereket fejlesztettünk.
A szimulációink általános jellemzői
A szimulációk gyakorlatorientált, oktatási célú vállalatirányítást modellező szoftverek. A stratégia tervezés, a piac és a versenytársak elemzése, a vállalatirányítási döntések és azok eredményeinek gyors visszajelzése során átfogó gondolkodásra késztetjük a diákokat.
- Bemutatnak egy teljes vállalatot és a cég piacát, az irányítást a játékosok kezébe adva, akik periodikus (éves vagy negyedéves) stratégiai döntésekkel vezethetik a cégeket.
- A versengő piaci környezetben a cégek hatással vannak egymásra, hisz egyazon piac vevőiért versenyeznek. A versenyhelyzet extra motivációt biztosít a résztvevőknek.
- Azonnali eredmény, automatikus kiértékelés. Az EcoSim Edu szimulációs rendszere a döntési határidő után szinte azonnal elérhetővé teszi az eredményeket, segítve az oktatói értékelést és a résztvevői önelemzést, illetve gördülékennyé téve a képzést.
- Döntéstámogatási kalkuláció. Más szimulációkkal ellentétben nálunk aktív döntéstámogatást biztosítunk. A szimulációba beírt döntések (tervszámok) alapján előre kalkuláljuk az összes pénzügyi és kereskedelmi kimutatást, ezáltal a résztvevő meggyőződhet a beállított stratégiája eredményességéről.
- Komplex döntéshozás. A nagy számú beállítható változónak és a döntéstámogatási kalkulációnak köszönhetően változatos stratégiákat lehet kipróbálni, mielőtt véglegesítjük a beállításainkat. Így átgondoltabb, tudatosabb a tanulás és a gazdasági összefüggések megértése. Továbbá az adott perióduson túlmutató döntési lehetőségekkel a hosszabb távú tervezést is fejlesztjük.
- Stratégiai fejlesztési és zöld vállalati projektek. A periodikus döntések (árazás, létszám, termelés stb.) mellett stratégiai fejlesztési projektekről is döntést hoznak a játékosok. A szervezetfejlesztést, értékesítést támogató projektek mellett zöld beruházások (energiahatékonyság, felelős működés) is szerepelnek a kínálatban.
- Számos iparág. Vállalati szimulációink számos iparágra specializáltan érhetőek el, így az adott tantárgyhoz vagy leginkább illeszkedőt választhatod az oktatás színesítésére. Mérnök és IT területeken tanuló résztvevők számára vonzó a gyártóüzem, vagy szoftvercég szimulációnk.
- Teljesítménymutatók és elemzés grafikonok. A szimulációink az általános grafikonok (kereslet alakulása, stb.) mellett a résztvevők teljesítényét összehasonlító, az elemzést támogató diagramkészletet is tartalmaznak. Emellett az összetett teljesítménymutatók is alapot adnak a különböző értékelési szempontoknak (minőség, elégedettség, ROR, terv-tény termelés, stb.).
- Felelős működés bemutatása. A jövő vállalkozói, vezetői képzése során törekszünk a felelős vállalatvezetés és a fenntartható működés megjelenítésére is. Szakszervezeti szabályok, vevőelégedettség, munkavállalói elégedettség, finanszírozási kockázatok felelős kezelése is része a szimulációinknak.
A szimulációs oktatás levezetése
Az EcoSim Edu rendszerben a licenccel rendelkező oktató indíthat szimulációs kurzust.
A szimulációs oktatás levezetése a résztvevők szemszögéből:

- Kurzusszervezés. A kurzus megkezdése előtt fontos az értékelési szempontok és kiegészítő feladatok és pontszerzési értékelési struktúra kidolgozása. Példa: szimulációs teljesítmény 60%, üzleti stratégia prezentációja 40%-os súllyal esik latba az értékeléskor. Ezt követően az Edu felületén a Lobbiban az Oktató felelőssége a szimuláció kiválasztása, az időzítés beállítása, valamint a résztvevők számára meghívó e-mail küldése.
- Bevezető óra és tesztforduló élőben, együtt. 1-2 döntési körrel gyakoroltasd be a résztvevőkkel a szimulációs felület használatát, miközben ők kialakíthatják a saját stratégiájukat. A programban szereplő kimutatások közös elemzése nagyon hasznos.
- Éles forduló 4-6 (esetleg 8) döntési körrel.
- Értékelés, visszajelzés a fordulók során. Mivel az eredmények számszerűen összehasonlíthatóak, így a résztvevők (adott virtuális piacon belül), egyértelműen rangsorolhatóak. Nagyon tanulságos a periódusok eredményeinek elemzése, mindenképpen érdemes időt szakítani rá, ehhez az Edu grafikonjai kiváló segédeszközök. Fontos a játék közben felmerülő problémák megvitatása, mert így lehet a legtöbbet tanulni.
- Zárás. A szimuláció utolsó döntési körét követően az előre kommunikált értékelési rendszer alapján osztályozzuk a résztvevők teljesítményét. Javasoljuk, hogy ne a sorrendet, hanem a relatív teljesítményt (mennyivel maradt el a piaci első helyezettől a csapat) értékelje, ami egy szoros verseny és kiváló teljesítmények esetén reálisabb képet ad.
Referenciák
Egyetemek, főiskolák
- Budapesti Corvinus Egyetem
- Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kar
- Budapesti Gazdasági Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Kaposvári Egyetem
- Debreceni Egyetem
- Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar
- Miskolci Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
- Sapienta Erdélyi Magyar Tudományegyetem
- Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar
- Eötvös József Főiskola
- Szent István Egyetem GTK Marketing Intézet, Gödöllő
- Pannon Egyetem Georgikon Kar
- Dunaújvárosi Egyetem - Közgazdaságtudományi Intézet
- Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Campus
- Atalanta Oktatási Központ
- Neumann János Egyetem
- Milton Friedman Egyetem
- Pécsi Tudományegyetem
- Bezerédj István Szakképző Iskolai Tagintézmény, Szekszárd
Középiskolák
- Bethlen Gábor Közlekedési és Közgazdasági Szakközépiskola, Budapest
- Scheiber Sándor Gimnázium
- Szent László Szakképző Iskola
- Atalanta Üzleti Szakközépiskola, Budapest
- Bródy Imre Gimnázium és Szakközépiskola, Ajka
- Kada Elek Közgazdasági Szakközépiskola, Kecskemét
- Károly Róbert Szakközépiskola és Szakiskola
- Keszthelyi Közgazdasági Szakközépiskola
- Kossuth Zsuzsanna Műszaki Szakközépiskola, Hódmezővásárhely
- Kőszegi Mezőgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskola
- Kultsár István Gazdasági Szakközépiskola, Komárom
- Podmaniczky Frigyes Közgazdasági Szakközépiskola, Budapest
- Radnóti Miklós Közgazdasági Szakközépiskola, Pécs
- Sátoraljaújhelyi Közgazdasági Szakközépiskola
- Energetikai Szakközépiskola és Kollégium Paks
- Sipkay Barna Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola, Nyíregyháza
- Számalk Rt. OKK (University of Hertfordshire)
- Szombathelyi Közgazdasági Szakközépiskola
- Hunyadi János Általános Iskola Gimnázium Szakközépiskola és Kollégium
- Varga Árpád Szakközépiskola
- Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola
MBA képzések
- Omegaglen Vezetőképző Kft.
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Budapest Corvinus Egyetem